26. února 2025 Evropská komise přichází s balíčkem změn tzv. Omnibus I package. Balíček představuje záměr Evropské komise zjednodušit a snížit regulatorní zátěž pro soukromý sektor, a to mj. v oblasti podávání zpráv o udržitelnosti podniků (CSRD), nařízení EU o Taxonomii, náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD) a mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM).
Díky zrychlenému řízení prošel balíček Evropským parlamentem a 3. dubna 2025 byl Evropským parlamentem schválen. Aby směrnice vstoupila v platnost, musí jí nyní formálně schválit Rada EU. Následně mají členské státy čas do 26.7.2027 na transpozici pravidel do vnitrostátních právních předpisů.
Největší změny jsou navrženy pro směrnici CSDDD. Cílem Omnibusu je zúžit rozsah kontrol evropských firem v oblasti dodržování environmentálních a lidskoprávních standardů. Namísto dosavadního posuzování celého dodavatelského řetězce se má nově zaměřit především na přímé obchodní partnery. Dále je navržen odklad povinností dle CSDDD o rok pro podniky v EU s více než 5 000 zaměstnanci a čistým obratem vyšším než 1,5 miliardy EUR a podniky mimo EU s obratem nad touto hranicí v EU. Podniky budou muset pravidla uplatňovat až od roku 2028. Stejné datum uplatňování bude platit i pro druhou vlnu společností více než 3 000 zaměstnanci a čistým obratem vyšším než 900 milionů EUR a společnosti mimo EU s obratem nad touto prahovou hodnotou v EU.
Velkou změnou projde i směrnice o nefinančním reportingu CSRD. První vlna podniků zasažených směrnicí CSRD zůstává balíčkem nedotčena, jedná se o největší společnosti, které musí vydat svůj report již letos za vykazovaný rok 2024. Dle balíčku Omnibus I se výrazně mění povinnost pro podniky, které spadají do tzv. druhé a třetí vlny, tedy společnosti přesahující 2 ze tří kritérií pro definici velkého podniku. Dále také malé a střední kapitálové společnosti, jejichž cenné papíry jsou veřejně obchodovány. Hlavní změny jsou označovány jako „stop the clock“ a „de-scoping“. Hlavní změny se tedy týkají odložení povinnosti podávat zprávu o udržitelnosti o dva roky (posun z roku 2026 na rok 2028) a omezení rozsahu působnosti díky zvýšení prahových kritérii (snaha o sjednocení s CSDDD). Balíček mění prahovou hodnotu definující počet zaměstnanců. Tedy v roce 2028 tak budou své zprávy zveřejňovat pouze podniky, které překročí 2 z následujících tří kritérií:
Baliček zároveň přináší také základní změny v EU Taxonomii. Jedná se o povinnost vykazování informací o souladu s taxonomií EU ve zprávě o udržitelnosti. Tyto subjekty mají povinnost zveřejnit soulad finančních ukazatelů (obratu, capex a opex) s taxonomií EU. Povinnost zůstává beze změny podnikům v první vlně dle CSRD, avšak pro podniky v druhé a třetí vlně vykazování dle CSRD se povinnost odkládá o dva roky, avšak tato povinnost vznikne pouze při splnění následujících kritérií:
Povinnosti dle směrnice CBAM jsou díky změnovému balíčku nově vztaženy pouze na společnosti dovážející vybrané zboží o hmotnosti přesahující 50 tun ročně.
Balíček Omnibus I přináší také řadu návrhů na úpravu prováděcích předpisů jako např. zjednodušení ESRS, omezení vykazování v rámci hodnotového řetězce aj.