Na konci srpna 2024 byla schválena novela zákoníku práce a její platnost by měla nastat od 01.08.2024 a následně 01.01.2025.
Hlavní změny zákoníku práce č. 262/2006 Sb., s platností od 01.08.2024:
Novela prodlužuje maximální délku zkušební doby, kterou bude možné prodloužit na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zkušební doba bude činit tři měsíce u běžných zaměstnanců a šest měsíců u vedoucích zaměstnanců.
Pro některé typy pracovních poměrů, zejména u dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti, se zkracuje výpovědní doba na 15 dní. V případech, kdy zaměstnanec porušil kázeň nebo neplnil zákonné požadavky zaměstnavatele, lze lhůtu zkrátit na jeden měsíc.
Pokud je však délka výpovědní doby při výpovědi jasně sjednána v pracovní smlouvě, nová právní úprava se nedá uplatnit.
Prodloužila se také lhůta pro disciplinární výpověď na 3 měsíce od okamžiku, kdy se zaměstnavatel o těchto důvodech dozví, nejpozději však do15měsíců od okamžiku, kdy k porušení pracovní kázně došlo.
Novela upravuje podmínky pro práci na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, včetně zavedení povinnosti zaměstnavatele informovat zaměstnance o jejich právech a povinnostech.
Dále lze nově sjednat měsíční odměny z práce na DPP nebo DPČ. Přihlíží se již k případné noční práci, práci ve ztíženém pracovním prostředí nebo práci o víkendech. Odměnu z dohody lze sjednat, pokud je současně stanoven rozsah práce ve ztížených pracovních podmínkách, na který bylo při stanovení odměny z dohody brán ohled a zároveň je sjednána výše příplatku, která by jinak byla zaměstnanci z tohoto důvodu poskytnuta.
Zaměstnavatel musí zároveň zaměstnanci příplatky poskytnout i v případě, kdy dojde k překročení sjednaného rozsahu práce, za kterou by mu byly příplatky poskytnuty.
Nově bude možné vyplácet mzdu v eurech, což má usnadnit zaměstnávání cizinců a pracovníků v mezinárodních firmách.
Novela umožní zdravotníkům sloužit celodenní směny s tím, že za ně dostanou nový příplatek ve výši 20 % průměrného hodinového výdělku. Tento příplatek nově ze zákona náleží také zaměstnancům, kteří vykonávají práci na základě dohody o provedení práce a dohody o provedení pracovní činnosti.
Mladiství od 14 let věku budou moci o letních prázdninách vykonávat lehkou práci. Pracovní doba bude stanovena volně na základě dohody se zaměstnavatelem a doba nepřetržitého odpočinku v případě mimořádné události bude zkrácena na šest hodin.
Novela zaručuje matkám a otcům na rodičovské dovolené stejnou práci po dobu dvou let, pokud se vrátí do práce před druhými narozeninami dítěte. Dříve byla stejná práce zaručena pouze po dobu mateřské dovolené. Cílem je podpořit dřívější návrat rodičů do zaměstnání a poskytnout jistotu pracovní pozice.
Zaměstnanci na rodičovské dovolené mohou také u stejného zaměstnavatele podepsat pracovní smlouvu(DPP) nebo smlouvu o výkonu pracovní činnosti (DPČ) na stejný druh práce.
Tato změna má mnoho aspektů. To je hlavní změna, které se týká problematiky odborů, které pracují na jednání na základě uzavření kolektivní smlouvy se zaměstnavatelem. V případě, že u zaměstnavatele působí více odborových organizací a tyto se mezi sebou nedohodnou na společném jednání, zaměstnavatel je oprávněn uzavřít kolektivnísmlouvu s odborovou organizací, která má největší počet členů nebo s více odborovými organizacemi, které mají dohromady největší počet členů.
Zaměstnanci zároveň dostávají v takovém případě do rukou „právo veta“ a mohou za určitých podmínek zabránit uzavření kolektivní smlouvy mezi odborovou organizací a zaměstnavatelem.
V oblasti mezd se zavádí nový výpočet minimální mzdy metodou zvanou hodnota, která vychází z průměrné měsíční mzdy vynásobené vládou stanoveným faktorem za období dvou let . Ministerstvo práce (MPSV) každoročně na konci září vyhlašuje minimální mzdu pro následující rok.
Odpadá institut nejnižší úrovně zaručené mzdy. V soukromém sektoru již zaměstnavatel nebude v souladu s 8 stávajícími pracovními skupinami. Pro soukromý sektor bude výchozím bodem pouze minimální mzda. Nadále však platí pravidlo nediskriminace a rovného zacházení se všemi zaměstnanci.
Naopak se zavádí institut nejnižší úrovně zaručeného platu. Přičemž plat nesmí být nižší než příslušná nejnižší měsíční úroveň zaručeného platu, který se bude rovnat minimální mzdě. Nejnižší úroveň měsíčního a hodinového zaručeného platu se stanoví ve 4 úrovních:
Od 01.01.2025 novela přináší možnost samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem. Tato možnost platí jak pro práci na dálku, tak i pro práci na pracovišti, za podmínky písemné dohody obou stran. Toto může být velká úleva pro zaměstnavatele, protože nebudou muset zpracovávat písemné rozvrhy směn jako doposud. V případě dalších důležitých překážek na straně zaměstnance bude zaveden obdobný systém pružné pracovní doby, včetně povinnosti vypracovat „fiktivní rozvrh pracovní doby“. Pokud se strany nedohodnou jinak, mohou dohodu o vlastním rozvržení pracovní doby vypovědět bez udání důvodu, například s patnácti denní výpovědní lhůtou, jako je tomu u dohody práce na dálku.