V roce 1992 proběhlo oficiální připojení České republiky k internetu na ČVUT ve slavnostním duchu. Dnes, o 30 let později, jsou pro nás internet, digitální komunikace a spolupráce nepostradatelnou součástí, která značně urychluje vývoj, právě díky okamžitému propojení a přenosu informací.
V poslední době však radost spíše střídají obavy, jestli je online prostor vůbec bezpečný. Teoreticky ano, prakticky z velké části záleží na každém člověku, jelikož k srpnu roku 2022 bylo způsobeno 82 % úniků dat lidským faktorem. Přicházejí tedy relevantní otázky:
Otázek je mnohem více a na všechny je nutné najít odpověď, aby nedocházelo k bezpečnostním událostem (únik hesel, účtů, informací) a byla zachována věrohodnost a důvěrnost dat. Odpovědí je možné dosáhnout individuálně, nebo s pomocí někoho jiného. Zatímco individuální cesta bývá poměrně zdlouhavá a nekonzistentní, školení představují efektivní a ucelenou formu vzdělání.
Nejen v oblasti bezpečnosti informací je pro organizace ucelená forma výuky v podstatě nutností, jelikož je často vyžadována legislativou a normami. Zaměstnanci tímto způsobem dostanou všechny potřebné informace o bezpečném nakládání s daty, čímž se sníží pravděpodobnost nevhodného zacházení s informacemi a minimalizuje se možnosti úniku dat, často vedoucích k finančním ztrátám.
Jaké jsou tedy možnosti školení?