Zdarma ochrana před ransomwarem

Napadení počítačů ransomwarem je k vidění čím dál častěji, a to i u nás v ČR. Stačí si vzpomenout na březnový útok na Fakultní nemocnici v Brně nebo prosincový na Nemocnici ve středočeském Benešově. Přitom základní ochrana Vás nemusí stát nic navíc. Co je dobré udělat, abyste navždy nepřišli o své fotky, dokumenty nebo jiné soubory?

  1. Emailové přílohy – pozorně si hlídejte jaké soubory a od koho Vám přichází emailem. Podezřelé soubory neotvírejte, a to ani od známých osob.
  2. Aktualizovaný antivir – mějte aktualizovaný antivirový software. Dnes je celá řada zdarma dostupných antivirových softwarů, které Vám mohou pomoc, např. Windows Defender (nově Windows Security), AVG AntiVirus Free nebo Avast Free Antivirus.
  3. Windows ochrana před ransomware – na Windows 10 si zapněte ochranu před Ransomwarem. Jak na to? Klikněte na „START“, napište „Zabezpečení windows“ a v levé části vyberte „Ochrana před viry a hrozbami“.  Nejníže najdete „Ochrana před ransomwarem“ a po kliknutí na „Řízený přístup ke složkám“ spusťte zatržítko „Zapnout“.
  4. Zálohování – zálohujte své soubory na USB disk. Zálohované soubory mějte zašifrované, nebo disk alespoň dobře schovejte.
NAŠI ZÁKAZNÍCI